Idea konferencji stare/nowe tematy

Bystra (k. Bielska-Białej)

21-23 listopada 2014 r.

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Uniwersytetu Jagiellońskiego


Jedna z najbardziej lakonicznych definicji etnologii głosi, że jest to nauka „o tym, co dzieli i co łączy ludzi różnych kultur, różnych społeczeństw, różnych epok”. Skrapla się w niej charakterystyczna dla antropologicznego spojrzenia dwubiegunowość: jednoczesne nastawienie na to, co archaiczne, na struktury długiego trwania i na to, co współczesne. Pod gruntem zmieniającej się kultury, w jej głębokich pokładach, skrywają się odwieczne mitologiczne wątki i symboliczne struktury. Stare/nowe tematy to hasło wywoławcze i – zarazem – temat konferencji prowokujące do patrzenia na współczesną kulturę jako obszar kontynuacji (odnawiania, przekształcania) znaczeń, spojrzenia nie tracącego przy tym wrażliwości na to, co etnograficznie i historycznie zmienne; poszukiwania w „nowych” tematach badawczych (tj. internet, komiks, film, kibice futbolu, zoo, bikepolo, wizualność itd.) starych wątków, a w „starych” tematach antycypacji współczesnych pytań. Innymi słowy zapraszamy do poszukiwania starych tematów w nowej „skórze”, przywołania zapominanych, lecz wartych nadal uwagi problemów; wskazania tematów niemodnych, wstydliwych, odradzanych – w nawiązaniu do Jana S. Bystronia; ale także zinterpretowania tematu konferencji w rozumieniu wyżej niewymienionym.

Organizatorzy niniejszego przedsięwzięcia pragną zrezygnować z dominującej współcześnie formuły konferencyjnej, mającej – na ogół – na celu zwiększenie objętości życiorysu, zdobycia punktów do stypendium czy wpisu do indeksu, na rzecz idei „warsztatów twórczych”. Do wzięcia udziału w Starych/nowych tematach zapraszamy osoby, które chcą podzielić się: własnymi pomysłami/ wątpliwościami; wrażeniami i krytycznymi uwagami z przeczytanych książek; relacjami z prowadzonych badań terenowych; ale także – co oczywiste w takich razach – komunikatami, posterami i referatami konferencyjnymi. W kwestii doboru tematu mniej liczy się dla nas „materia” wystąpień, a bardziej – wyżej zarysowana – postawa wobec przedmiotu refleksji.

Stare/nowe tematy organizujemy przede wszystkim z myślą o studentach i doktorantach Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, do nich też w pierwszej kolejności wysyłamy niniejsze zaproszenie. 

Każdy Uczestnik wygłaszający referat (i in.) ma do dyspozycji do 30 min.

Opłata konferencyjna wynosi 35 złotych.

Zgłoszenia przy użyciu formularza zgłoszeniowego wystąpień prosimy wysłać na adres beata.kopacka@uj.edu.p lub l.sochacki@uj.edu.pl do dnia 31 października 2014 r., w tytule mejla wpisując „Stare/nowe tematy”

dr hab. Dariusz Czaja
mgr Beata Kopacka
mgr Łukasz Sochacki